Fahrettin Kerim Gökay Cad.

Yazıcı Apt. No:111 D:2 Kadıköy | İstanbul

+90 539 914 23 10

uckun@burakuckun.com

Pts - Cts: 10:30 - 18:00

Randevu ve İrtibat Saatlerimiz

Kadıköy Psikolog ve Psikoloji Merkezi Seçimi

Kadıköy psikolog ve psikolojik danışmanlık merkezi konusunda oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip ilçelerin başında gelir. Birbirinden farklı terapi yaklaşımlarına ve uzmanlık alanlarına sahip birçok klinik psikolog, Kadıköy’de psikolojik danışmanlık merkezi kapsamında faaliyet gösteren özel kliniklerinde terapi hizmetleri vermekte. Kadıköy’deki psikologların uzmanlık alanlarındaki çeşitlilik, psikolojik destek arayışında olan kişiler için Kadıköy’ü ihtiyaçlarına en uygun psikolojik destek bulabilecekleri bir merkez haline getirmiştir. İhtiyaca en uygun olan psikoloğu seçmek, bu kadar geniş bir yelpaze içinde kimileri için biraz zor olabilir. Peki psikoloğumuzu seçerken nelerde dikkat etmeliyiz? Kadıköy’de en iyi psikolog kimdir? Amaç en iyi psikoloğu bulmak mıdır? Hatta “en iyi psikolog” diye bir şey var mıdır?.. 

Bu yazıda, Kadıköy’de psikolog tavsiyesi arayan kişiler, doğru uzmanı seçmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bazı öneri ve ipuçları bulabilir.

Kadıköy Psikolog Tavsiye ve Önerileri ile Seçim Yapmak Doğru mu?

Diyelim ki Kadıköy’de yaşıyorsunuz ve son zamanlarda ruhsal olarak zorlanmaya başladığınızı fark ettiniz. Bazı hislerinizle başa çıkmanız gitgide zorlaşıyor ve Kadıköy psikologları arasından birini seçerek psikoterapi sürecine başlamayı düşünüyorsunuz. 

Bu noktada, büyük bir ihtimalle tanıdıklarınızdan Kadıköy psikolog önerisi alırsınız. Eğer çevrenizde size Kadıköy’de psikolog tavsiye veya önerisi verebilecek bir tanıdığınız yok ise; muhtemelen internet üzerinden araştırma yaparsınız. Araştırmanızı yaparken seçeceğiniz yol tamamen kişisel tercihinize bağlıdır. 

Arama motorlarına “Kadıköy psikolog” yazdığınızda karşınıza pek çok seçenek çıkar. “Kadıköy psikolog tavsiye” gibi anahtar kelimelerle de arama yaparak çıkan sonuçları değerlendirebilirsiniz. Ancak, online ortamlardaki psikolog yorumları, her zaman objektif yorumlar olmayabilir. Bu nedenle, hangi psikoloğa gideceğinize sadece internetteki psikolog tavsiye ve yorumlarına göre karar vermek yerine, kendi araştırmanızı kendiniz yapmanız daha faydalı olur.

Peki, Kadıköy gibi geniş bir ilçede yüzlerce seçenek arasından nasıl bir tercih yapacaksınız? İşte bu noktada size yardımcı olabilecek Kadıköy psikolog seçimi için dikkat etmeniz gereken bazı öneri ve kriterleri bu yazıda ele alıyoruz.

Kadıköy Psikolog Burak Uçkun - Psikoterapi Merkezi

Kadıköy Psikolog Seçimi Yapmak

Kadıköy’de psikolojik destek almayı düşünüyorsanız, ilk adımınız destek almak istediğiniz konuyu netleştirmek olsun. Ardından, söz konusu alanda uzmanlaşmış psikologlar arasından bir seçim yapma adımına geçebilirsiniz.

Seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden bahsedecek olursak; “psikoloğun uzmanlık alanları, kullandığı terapi yaklaşımları ve danışan geri bildirimleri gibi unsurlar” bu süreçte size bir fikir verebilecek en temel faktörlerdir. Bunun yanı sıra psikolog seçerken göz önünde bulundurmanızın faydalı olabileceği bazı kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Psikoloğun eğitimi ve sertifikaları önemli bir kriterdir. Eğer klinik bir bozukluk için destek alacaksanız, normal psikolog değil, “klinik psikolog” tercih etmeniz faydalı olur. (Yüksek lisansını “klinik psikoloji” alanında yapan psikoloğa “klinik psikolog” denir.)
  • İlgilendiğiniz özel bir terapi yöntemi varsa, psikoloğun o terapi yöntemi için gerekli sertifika ve diplomalara sahip olduğundan emin olun (örn. bilişsel davranışçı terapi, cinsel terapi, çift-aile terapisi, hipnoterapi, vb.).
  • Kadıköy’de psikolog arayanların, psikoloğun konumunu da göz önünde bulundurmalarını tavsiye ederim. Kolayca ulaşabileceğiniz mesafede bir psikolog seçerseniz daha iyi olur. Neden mi?… Kadıköy, psikolog çeşitliliği konusunda bolca seçenek sunan bir bölge olsa da size çok uzak bir semtteki bir psikoloji kliniğini seçerseniz, bir süre sonra gideceğiniz yol gözünüzde büyüyebilir. Bu da motivasyonunuzu olumsuz etkileyerek terapi sürecini yarım bırakmanız için size bir neden sunar. Terapiyi bırakırken “zaten bana uzaktı, çok trafik oluyordu, zor gidiyordum” vb. gibi bir rasyonalizasyonla süreci yarım bırakma olasılığınız yüksek olur. Gerekiyorsa online terapi alın, ama çok uzaktaki bir psikoloğa gitmekten kaçının.   
  • Terapi sürecinizde ilerleme kaydetmediğinizi hissediyorsanız, başka bir psikoloğa geçmeyi düşünün. Bu durum, mevcut psikoloğunuzun iyi olmadığı anlamına gelmez. Belki de sadece farklı bir terapi modeline ihtiyacınız vardır. 
  • Psikoloğunuz ile uyumunuz ve seanslarda kendinizi rahat hissediyor olmanız önemlidir. Eğer psikoloğunuzla güven bağı kuramadığınızı düşünüyorsanız, başka bir uzmana başvurmaktan çekinmeyin.

Psikolojik Danışmanlık Süreci

Psikolojik danışmanlık süreci; bireylerin kendi iç dünyalarını daha iyi anlamalarını; sorunlarına kendilerine özgü çözüm yolları bulmalarını desteklemeyi hedefler. Danışanlar arasında sıkça rastlanan yanılgılardan biri; psikoterapi sürecinin tek yönlü ve direktif bir süreç olduğudur. Sorunları psikoloğun “çözeceği” zannedilir. Bu yanılgının aksine, danışmanlık süreci danışanların kendi çözümlerini bulmalarına rehberlik eder.

Terapinin asıl amacı danışana çözümü söylemek değil, kendi içsel kaynaklarına ulaşarak çözüm yolunu kendisinin keşfetmesine rehberlik etmektir. Terapiler, psikoloğun problemi çözeceği veya danışana ne yapması gerektiğini direkt olarak söyleyeceği bir yapıdan ziyade, danışanların kendi kişisel çözüm yollarını keşfetmelerini sağlamaya yönelik beceriler, keşifler ve farkındalıklar inşa eden bir rehberlik sürecidir.

Psikolojik danışmanlık sadece ciddi mental sağlık sorunları yaşayan bireyler için değil, herkesin faydalanabileceği destekleyici ve kapsayıcı bir süreçtir.

Kadıköy Psikolog Hizmetleri Nelerdir?

Kadıköy ve çevresindeki bireyler için sunulan psikolog hizmetleri sadece bireysel terapi, online terapi, özel eğitim uygulamaları, kurumsal eğitim hizmetleri, işyeri ruh sağlığı hizmetleri ile sınırlı değildir. Depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk, sosyal fobi, özgüven sorunları, kıskançlık, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk gibi bir çok sorunla ilgili destek almak mümkündür.

Kadıköy’deki psikolog ve psikoloji merkezlerinin kullandığı terapi yaklaşımları sadece Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)  veya Hipnoterapi ile sınırlı olmayıp, farklı ekollerden bir çok terapi yaklaşımını da kapsar. Kadıköy Psikolojik Danışmanlık Merkezleri arasında bireysel terapi, çift terapisi, ergen terapisi, cinsel terapi, çocuk terapisi gibi çok çeşitli terapi seçenekleri bulunmaktadır. 

Kadıköy psikolojik danışmanlık merkezleri, bilimsel olarak kanıta dayalı terapi yöntemlerini kullanırlar. Ancak her psikolog, her konuda terapi yapmayabilir. Örneğin, bir psikolog yetişkin terapileri yapıyor olsa da cinsel terapi yapmıyor olabilir; veya oyun terapisi, çocuk-ergen terapisi yapmayı tercih etmeyebilir. Kadıköy psikologlarının verdikleri hizmetleri ve uzmanlık alanlarını, kendi web sitelerinden inceleyebilirsiniz.

Psikolog Tavsiyesi ve Önerileri Hangi Kriterlere Göre Veriliyor?

Kadıköy psikolog tavsiye ve önerilerini araştırmak, en verimli terapi desteğini alabilmek için elbette önemli bir kriter olabilir ancak unutulmamalıdır ki her danışanın dinamikleri kendine özgüdür. Birinin çok fayda gördüğü için tavsiye ettiği bir psikolog, diğer bir kişinin problemi için uygun bir uzman olmayabilir. Zira her kişinin aşmak istediği sorunun dinamikleri kendine özgü olduğu gibi, her psikoloğun uzmanlık alanı da farklıdır. Kadıköy psikolog tavsiyesi genellikle aşağıdaki kriterlere göre verilebilmektedir:

  • Uzmanlık Alanı ve Deneyimi: Psikologların uzmanlık alanları, terapi yöntemleri ve deneyimleri, tavsiye edilirken dikkate alınan en önemli faktörlerdendir. Örneğin, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) yaşayan bir birey için, bu alanda uzmanlaşmış bir psikolog önerilirken, fobiler konusunda ise bir başka psikolog önerilebilir.
  • Eğitim ve Sertifikalar: Psikoloğun sahip olduğu diploma ve sertifikalar, onun bilgisinin ve yetkinliğinin göstergesidir. Kadıköy psikolog seçimi yapılırken, ilgili sorun için etkili olan terapi yöntemleri konusunda eğitimli ve sertifikalı uzmanlar tercih edilmelidir. Örneğin; hipnoterapi ile uçak fobisi giderme konusunda destek almak için, Kadıköy’de hipnoz uzmanlığı da olan bir klinik psikolog tavsiyesi araştırabilirsiniz.  
  • Psikolog Uyumu ve İletişim Tarzı: Terapi sürecinde, danışan ile psikolog arasındaki kişisel uyum ve iletişim tarzının uyumu çok önemlidir. Danışanın psikolog ile rahat iletişim kurabiliyor olması, kendini açıkça ifade edebilmesi, terapinin başarısını etkileyen kriterlerdendir.
 

Bu kriterler, bireylerin kendileri için en uygun psikoloğu bulmalarına yardımcı olur ve terapi sürecinin daha etkili ve verimli geçmesini sağlar.

Kadıköy’de En İyi Psikolog Tavsiyesi?

“En iyi psikolog” kavramı tamamen sübjektif bir kavramdır. Anlamı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Bir psikoloğun “en iyi” olarak nitelendirilmesi; danışanın ihtiyaçlarına, beklentilerine ve terapi sürecine olan uyumuna bağlı olarak farklılık gösterir. Dolayısıyla, “en iyi psikolog” kavramının ifade ettiği bağlam, herkes için farklı olur.

Psikoterapi sürecinin etkililiği büyük ölçüde, psikolog ile danışan arasındaki terapötik ilişkinin niteliğine bağlıdır. Psikoloğun eğitimi, deneyimi ve kullandığı terapi yaklaşımları kadar, danışan ile arasındaki ilişki ve uyum da terapinin etkililiği için son derece önemlidir. Dolayısıyla “en iyi psikolog” diye evrensel bir tanım yoktur. Önemli olan, psikoloğun uzmanlık alanıdır. Her psikolog, farklı psikolojik sorunlar ve terapi yöntemleri konusunda uzmanlaşmış olabilir. Örneğin, bazı terapistler anksiyete ve depresyon konusunda, bazıları ise ilişki sorunları, fobiler, veya yeme bozuklukları gibi konularda daha yoğun çalışıyor olabilir. Her psikolog, her konuda terapi uygulamayabilir. Terapi arayışınızda, spesifik ihtiyaçlarınıza uygun uzmanlık alanlarına sahip bir psikolog seçmeye özen gösterin. Psikoloğun uzmanlık alanları ve terapi konuları, genellikle uzmanın web sitesinde açıkça belirtilmiş olur. 

En iyi psikolog; kişinin kendine özgü ihtiyaçlarını, değerlerini ve terapi sürecine olan beklentilerini karşılayabilen; terapötik uyum sağladığı ve güven duyduğu psikologdur. Bu nedenle, bir psikolog seçerken, yalnızca uzmanlıklarını ve başarı hikayelerini değil, aynı zamanda sizinle olan ilişkilerini ve sizde uyandırdıkları duyguları da göz önünde bulundurmanız faydalı olur.

Kadıköy Psikolog Fiyat Politikası

Psikoterapi birçok kişi tarafından lüks olarak görülse de, sosyoekonomik düzeyi ne olursa olsun, her bireyin psikolojik destek almaya hakkı vardır. Terapi lüks değil, ihtiyaçtır. Türkiye’de henüz ruh sağlığı mesleğinin yasal düzenlemeleri tamamlanmadığı için, sosyal sigorta sistemleri terapi seanslarının ücretlerini karşılamıyor. Bu durum da doğal olarak Kadıköy psikolog fiyat araştırması yapan bireyler için terapi ücretini oldukça önemli bir kriteri haline getiriyor.  

Bildiğiniz gibi, psikoterapi tek bir seansla sonuçlanan bir süreç değil, uzun vadeli bir süreçtir. Bu nedenle, Kadıköy’de psikolojik destek almayı düşünenler elbette fiyat araştırması yaparak süreci planlama ihtiyacı duymaktadır. Terapi sürecinin hiçbir koşulda yarım kalmaması gerekirken, süreci sonlandırma kararının danışan ve psikolog tarafından ortaklaşa alınması esastır.

Kadıköy psikolog ücreti, uzmanın bulunduğu bölgenin ekonomik şartlarına göre de değişkenlik gösterir. Örneğin, Bağdat Caddesi’ndeki bir psikoloji merkezinin kira gideri bir başka bölgeden çok daha fazla olabileceği için, seans ücreti de nispeten daha yüksek olabilmektedir. Ancak Kadıköy psikolog fiyat politikalarını belirleyen en önemli faktörlerden biri, psikoloğun tecrübesi ve eğitim düzeyidir.

  • İstanbul psikolog ücretleri 2024 yılında 950 TL ile 5000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • Kadıköy psikolog ücretleri 2024 yılında 1100 TL ile 4800 TL arasında değişiklik göstermektedir.
 

Özet olarak; Kadıköy psikolog fiyat politikası konusunda belirleyici faktörler, bölgenin ekonomik koşulları ve psikoloğun nitelikleri ile ilgilidir. Bu nedenle Kadıköy’deki psikolog ücreti konusunda en uygun fiyatın ne olduğu hakkında net bir yorum yapmak zordur. Seçeceğiniz psikoloğun seans ücretlerini kendisiyle irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

Picture of Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoterapi Akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Psikoloji alanındaki uzmanlığının yanı sıra inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri
Picture of Kln. Psk. Burak Uçkun
Kln. Psk. Burak Uçkun

Hipnoterapi diplomasını dünyanın ulusal akreditasyona sahip ilk Hipnoterapi Akademisi olan, ABD Los Angeles’taki HMI College of Hypnotherapy‘de aldı. İstanbul Nişantaşı Üniversitesi “Psikoloji” bölümünden, yüksek onur derecesiyle bölüm ikincisi olarak mezun oldu. “Klinik Psikoloji” alanında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Beykent Üniversitesi‘nde başarıyla tamamlayarak, Uzman Klinik Psikolog unvanını aldı. Psikoloji alanındaki uzmanlığının yanı sıra inşaat mühendisliği lisans diplomasına da sahip olan Klinik Psikolog Burak Uçkun, "American Hypnosis Association" akredite hipnoterapistler listesinde yer almaktadır. Yetişkinler için Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yönelimli Psikoterapi hizmetleri vermekle beraber alandaki uzmanlara Hipnoz eğitimleri de vermektedir.

Yazarın Tüm Makaleleri

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sorularınız mı var?

Telefon veya e-posta ile irtibata geçmekten çekinmeyin